Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-12-28
Logopedia dla dorosłych - jak wygląda leczenie?

Wady wymowy i problemy z artykulacją zwykle kojarzone są z dziećmi. Wówczas rodzice pośpiesznie decydują się na wizytę w gabinecie logopedycznym, a dzięki szeregowi ćwiczeń pociecha powoli wypracowuje poprawną wymowę. Warto jednak zwrócić uwagę, że logopedia nie jest skierowana tylko i wyłącznie do małych pacjentów. Bardzo często bowiem zdarza się, że to dorośli mają problemy z artykulacją głosek lub nawet z jąkaniem się. Takie problemy często prowadzą do powstania kompleksów, jednak wizyta w gabinecie logopedycznym może okazać się nieocenioną pomocą. Jak więc wygląda leczenie logopedyczne dla dorosłych?

Logopedia dla dorosłych- kiedy warto się zwrócić w jej kierunku?

Logopedia dla dorosłych (https://reha-kfz.pl/uslugi/logopedia-dla-doroslych) w dalszym ciągu wzbudza wiele mieszanych uczuć. Panuje bowiem przekonanie, że wady wymowy można korygować jedynie na etapie wczesnego dzieciństwa, co oczywiście jest błędnym przekonaniem. Dorośli często miewają problemy z artykulacją głosek, jąkaniem się, dykcją oraz emisją głosu, a także z tachylalią, czyli zbyt szybkim tempem wysławiania się. Tego typu "mankamenty" bywają w życiu dorosłym niezwykle uciążliwe. Właśnie dlatego warto się zwrócić w stronę gabinetu logopedycznego. Praktycznie każdy z nich oferuje także zajęcia dla dorosłych, na których można pracować nad zredukowaniem problematycznej przypadłości. Logopedia dla dorosłych- wbrew powszechnym przekonaniom- cechuje się wyjątkową efektywnością oraz zróżnicowanymi formami zajęć- w zależności od konkretnego problemu.

Jak wygląda leczenie logopedyczne u dorosłych?

Leczenie logopedycznych u dorosłych rozpoczyna się od postawienia diagnozy. Logopeda dokładnie analizuje to, z czym pacjent ma największy problem, a następnie na tej podstawie dobiera odpowiednie sposoby leczenia i ćwiczeń. Niemniej jednak warto wiedzieć, że leczenie logopedyczne u dorosłych można podzielić na dwie części. Zaliczają się do nich:
• praca z logopedą w trakcie zajęć;
• samodzielna praca nad poprawną wymową w zaciszu domowym;

Praca z logopedą opiera się głównie na szeregu ćwiczeń praktycznych. Logopeda dysponuje zróżnicowanymi materiałami dydaktycznymi, a zajęcia prowadzone są jeden lub dwa razy w tygodniu. Trwają one od 40 do 60 minut, co uzależnione jest od możliwości dorosłego pacjenta. Oczywiście na zakończenie zajęć logopeda daje pacjentom szereg wskazówek odnośnie tego, co powinno być utrwalane, a także zadaje im "pracę domową". W tym momencie rozpoczyna się druga z części leczenia logopedycznego u dorosłych, czyli samodzielna praca z materiałami dydaktycznymi. Jest to kluczem do osiągnięcia jak najbardziej zadowalających efektów leczenia. Zwykle "prace domowe" zadawane przez logopedów nie są aż tak wymagające, a poświęcenie 15-20 minut dziennie z pewnością będzie zadowalające. Podczas kolejnego spotkania w gabinecie logopedycznym, specjalista zweryfikuje to, czy dorosłym pacjentom udało się utrwalić nowe nawyki i umiejętności. Warto pamiętać, że jedynie systematyczna praca w gabinecie logopedycznym i poza nim przyniesie pożądane efekty.

Autor:
Krakowska Fabryka Zdrowia Spółka z o.o.
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także